Jesteś tutaj: Start / Dla uczniów / EKO KLASA

EKO KLASA

EKO KLASA

5 września 2018

REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO „EKO KLASA”

organizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 w Pieńsku

rok szkolny 2018/2019

CELE KONKURSU

1. Kształtowanie postaw ekologicznych.

2. Podnoszenie świadomości ekologicznej, kształtowanie wiedzy o odnawialnych źródłach energii oraz promowanie wśród dzieci idei powtórnego wykorzystywania odpadów.

3. Nagłośnienie problemu odpowiedniej segregacji odpadów.

5. Zrozumienie konieczności ochrony środowiska w miejscu zamieszkania.

6. Dostrzeganie zależności pomiędzy człowiekiem, a otaczającym go środowiskiem.

7. Odkrywanie własnych zdolności i możliwości.

8. Promocja talentów uczniów.

TEMATYKA KONKURSU

1.  Główne hasło konkursu brzmi: „NASZA GMINA - NASZE ŚRODOWISKO”

ZASADY KONKURSU:

1. Konkurs adresowany jest do dzieci oddziału przedszkolnego i szkoły podstawowej  oraz młodzieży gimnazjalnej.
  2. Od 1. października 2018 r. do 31. maja 2019 r. zbierane będą w szkole surowce wtórne:

-    plastikowe zakrętki,

-    makulatura,

-    stare telefony komórkowe.

3. Zakrętki przeliczamy na sztuki (za każde uzbierane 100 szt. uczeń uzyskuje +5 pkt.), makulaturę przeliczamy na kilogramy (za każdy 1 kg uczeń otrzymuje +5 pkt.), natomiast telefony przeliczamy na sztuki (za każdy 1 telefon uczeń otrzymuje +10 pkt.).

4. Wszystkie surowce należy oddać do osoby zajmującej się zbiórką w terminie od 25 do 30 każdego miesiąca, chyba że kalendarz roku szkolnego wymusza wcześniejsze rozliczenie się ze zbiórki w jakimś miesiącu. Surowce, które oddajemy powinny być dobrze zabezpieczone oraz dołączona powinna być do nich kartka z ilością sztuk/kg oraz nazwą klasy lub nazwiskiem ucznia.

5. Plusowe punkty uczniom za zbieranie surowców wpisuje wychowawca klasy.

6. Nauczyciele wyznaczeni do odbierania surowców, zobowiązani są prowadzić dokumentację, dotyczącą ilości surowców oddanych przez każdą klasę, a następnie dostarczyć zestawienie danych za konkretny miesiąc do ostatniego dnia roboczego miesiąca.

7. Oprócz zbiórki surowców wtórnych każdy oddział będzie miał do wykonania zadanie specjalne pod koniec 1 i 2 semestru (łącznie dwa zadania specjalne na cały rok szkolny).

ZADANIE SPECJALNE na 1 semestr roku szkolnego 2018/2019:

- termin oddania prac: 21. 01. 2019 r. (poniedziałek)

Uczniowie podzieleni zostają na 4 kategorie wiekowe:

Kategoria I - oddział przedszkolny

Kategoria II - klasa 1 i 2 szkoły podstawowej

Kategoria III - Klasa 4, 6, 7 i 8 szkoły podstawowej

Kategoria IV - Klasa 3a, 3b, i 3c gimnazjum

Kategoria I (ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY) – Kategoria plastyczna - praca przestrzenna (makieta) EKO ZABAWKA (wykonana dowolną techniką, z wykorzystaniem materiałów naturalnych, surowców wtórnych) związana z ochroną środowiska i segregacją odpadów.

Kategoria II (KLASY I - II SZKOŁY PODSTAWOWEJ)– Kategoria plastyczno-techniczna – EKO - ZAKŁADKA (wykonana w dowolnej technice z wykorzystaniem surowców wtórnych). Praca powinna finalnie pokazywać przedmiot/eksponat służący, jako zakładka do książki. Liczy się wyobraźnia, ciekawy pomysł oraz styl wykonania. Celem jest zwrócenie uwagi dzieci na możliwość wykorzystania surowców wtórnych i dania im drugiego życia).

Kategoria III ( KLASY IV - VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ)– Kategoria plastyczno-techniczna – EKO - KOMIKS w formacie A5 składający się z co najmniej 5 stron (wykonany w dowolnej technice, ukazujący  wszystkie możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii (turbiny wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne, panele słoneczne, turbiny wodne, energia geotermalna) i ochrony środowiska lub postawy ekologiczne w domu lub najbliższym otoczeniu ucznia związane z prawidłową segregacją odpadów komunalnych ).

Kategoria IV (KLASY III GIMNAZJUM)– Kategoria techniczno - informatyczna – PREZENTACJA MULTIMEDIALNA zawierająca co najmniej 15 slajdów, zapisana na płycie CD/DVD, przedstawiająca problemy ochrony środowiska naturalnego i propagująca wzorce działań ekologicznych na terenie gminy i we własnym domu.

Każdy klasa uczestnicząca w konkursie ma prawo do złożenia tylko jednej pracy wykonanej zbiorowo (prace samodzielne  nie będą brane pod uwagę).

Prace oddawane po terminie nie będą przyjmowane.

ZADANIE SPECJALNE NA 2 semestr roku szkolnego 2018/2019

-    termin oddania prac: 27. 05. 2019 r. (poniedziałek)

Konkurs EKO - MODA na część garderoby damskiej, męskiej czy dziecięcej, biżuterię, dodatki wykonane z surowców wtórnych (papier, zużyte opakowania - kartony po napojach, butelki PET, puszki, torby foliowe, zakrętki itp.)

Każda klasa wykonuje jeden element ubrania lub całe ubranie (im ciekawiej tym lepiej) z wykorzystaniem surowców wtórnych. Następnie przebiera w swoją pracę jedną osobę z klasy, która będzie pełniła rolę modela. Pokaz prac odbędzie się albo w postaci multimedialnej (klasa wykona zdjęcie) lub w postaci pokazu mody ekologicznej na długiej przerwie w danym dniu (do ustalenia).

INFORMACJE DODATKOWE

1. Po podliczeniu wszystkich punktów za każdą kategorię konkursu, wyniki wywieszane będą w gablocie pod koniec każdego miesiąca.

2. Prace wykonane przez uczniów prezentowane będą na szkolnej stronie www.sp2piensk.pl oraz na szkolnym profilu na Facebooku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY UCZNIÓW DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!

Opracowała:

Małgorzata Feler-Korn