Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ojca Michała Tomaszka

Historia

             

 

 

HISTORIA NASZEJ SZKOŁY       

 

Dawno, dawno temu… A właściwie wcale niedawno, bo w 1999 roku w niewielkiej miejscowości na zachodzie województwa dolnośląskiego powstała nowa szkoła - Gimnazjum. Ale wróćmy do korzeni…

Słowo „gimnazjum” wywodzi się z języka greckiego i oznacza ośrodek ćwiczeń gimnastycznych. W miastach starożytnej Grecji znajdował się on zwykle w gaju, nad strumieniem, z dziedzińcem, bieżnią, boiskiem, salami, basenem kąpielowym. Gaj ozdobiony był często posągami i ołtarzami, prowadzono tam liczne dysputy i z czasem powstawały szkoły filozoficzne.

W Rzymie za czasów Nerona i później w całej Europie mianem gimnazjum zaczęto nazywać szkoły średnie różnych typów, przeważnie klasyczne i humanistyczne, ale także ogólnokształcące, matematyczno-przyrodnicze i zawodowe. Na nowo tworzone gimnazja nawiązywały bezpośrednio do szkół tworzonych w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze powstawały zatem już we wrześniu 1919 roku i działały nieprzerwanie do czasu II wojny światowej. Po zawierusze wojennej wznowiono ich działalność, ale tylko do roku 1948.

W związku wprowadzeniem reformy w szkolnictwie polskim, postanowiono powrócić do idei gimnazjów. Po sześcioletniej nauce w szkole podstawowej uczniowie kontynuowaliby swoją naukę przez kolejne trzy lata właśnie w Gimnazjum.

Jedną z miejscowości, w której powstała ta nowa szkoła był Pieńsk. Gmina Pieńsk to 9 sołectw, w których mieszka 10000 mieszkańców, w samym mieście zaś ponad 6000. To właśnie tu Zarząd Miasta i Gminy Uchwałą nr 87/99 z dnia 15 kwietnia 1999 roku na bazie dotychczasowej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pieńsku utworzył Gimnazjum, którego pierwszym dyrektorem został mgr Marek Popko.

Nie było łatwo nowemu dyrektorowi! On i jego nowi współpracownicy musieli zmierzyć się z ogromem pracy, gdyż trzeba było przygotować podstawowe dokumenty, regulaminy, plany pracy i wiele, wiele innych opracowań, zanim 1 września 1999 roku pierwsi uczniowie przekroczyli próg nowej szkoły. Nowi nauczyciele również stanęli przed niemałym wyzwaniem, gdyż musieli dokonać wyboru nowych podręczników, programów nauczania, opracować WSO, itp.

Palącym problemem był brak pracowni komputerowej, której niecierpliwie oczekiwali uczniowie planujący swą naukę w Gimnazjum. W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić szkołę, w której uczniowie nie mieliby możliwości zapoznawania się z komputerem. Dzięki pomocy burmistrza Pieńska już w listopadzie 1999 roku powstała pierwsza pracownia komputerowa i 160 gimnazjalistów mogło spełnić swe marzenia o lekcjach informatyki.

Pierwsze lata były bardzo trudne zarówno dla uczniów jak i dla pedagogów, gdyż nauka musiała się odbywać na zmiany. W tym samym budynku jeszcze kończyli swą naukę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i uczyli się gimnazjaliści. Pierwsze grono pedagogiczne Gimnazjum składało się z 19 nauczycieli. Swoim zaangażowaniem i zapałem do pracy zarażali wszystkich w koło. W pierwszym roku uczniowie podzieleni zostali na sześć oddziałów. W kolejnych latach w murach szkoły wraz z nowymi rocznikami przybywało uczniów. Najliczniejszy jednak był rok 2000, gdy do szkoły uczęszczało 490 uczniów, a pracowało z nimi 43 nauczycieli.

Wraz z narodzinami nowej placówki, powstał pierwszy Samorząd Uczniowski. Zorganizowano pierwsze uroczystości szkolne: Sprzątanie Świata, Dzień Chłopca i pierwsze Pasowanie na Ucznia Gimnazjum. Te i inne późniejsze uroczystości takie jak mikołajki, jasełka, Dzień Kobiet i inne na stałe weszły do kalendarza imprez szkolnych. Swoją obecnością na nich zawsze zaszczycali nas goście specjalni: samorządowcy, przedstawiciele władzy lokalnej, rodzice uczniów oraz przyjaciele i sympatycy szkoły.

Szkoła prowadziła także od samego początku działalność charytatywną, w którą chętnie angażowali się wszyscy uczniowie i ich rodzice. Przeprowadzane były różne akcje charytatywne np. Góra Grosza, Szlachetna Paczka, Gwiazdka dla Afryki, WOŚP, zbiórka karmy dla zwierząt dla schroniska w Dłużynie Górnej oraz kiermasze świąteczne. Środki pozyskane z kiermaszów charytatywnych przeznaczane były niejednokrotnie na pomoc dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.  

Gimnazjum w Pieńsku wychowywało uczniów w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich poprzez szerzenie sylwetki patrona, uroczystości patriotyczne, konkursy i spotkania. Na uwagę zasługują uroczystości szkolne i środowiskowe takie jak: Rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej, Święto Niepodległości, Dzień Patrona szkoły, Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poczet Sztandarowy brał udziałw różnych uroczystościach lokalnych o charakterze patriotycznym.

Niemal od początku istnienia Gimnazjum w Pieńsku wydawana była także gazetka uczniowska. Początkowo nosiła ona nazwę „Szalone Gimnazjum”, poźniej „ Szepczyk”, a ostatnie wydania gazetki ukazywały się już pod tytułem „GimsQl”. Z każdym rokiem redaktorzy gazetki zdobywali nowe umiejętności i kształcili swój warsztat, co owocowało wyróżnieniami i nagrodami na różnych szczeblach. Rozwój technologii informatycznych wyparł jednak tradycyjną papierową gazetkę i przybrał nowoczesną formę Video Newsów. Wraz z rozwojem szkolnej strony internetowej powstał także szkolny profil na popularnym portalu Facebook.

Sukcesów Gimnazjum w swej historii odnotowało wiele. Już w marcu 2000 roku jeden z uczniów zdobył III miejsce w konkursie „Motorama” we Wrocławiu. Takie i wiele innych konkursów ukazywały zapał i zaangażowanie uczniów i ich nauczycieli również w późniejszych latach istnienia gimnazjum. Warto wspomnieć choćby o „ Krzyżówce 13-latków”- turnieju telewizyjnym w 2001 roku, w którym zwyciężyła jedna z naszych uczennic i dzięki temu zwycięstwu cała klasa mogła pojechać na „zieloną szkołę” do Poręby Wielkiej. Uczniowie naszej szkoły (Paulina Wójcik, Michał Miśta i Michał Drzewiecki) byli również laureatami stypendiów naukowych, między innymi stypendium Fundacji imienia Jerzego Szmajdzińskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień (Karolina Derkowska, Agata Miśta, Kinga Dominiczak). Od wielu lat bierzemy udział w prestiżowym konkursie „Zdolny Ślązak”. Dwoje uczniów naszej szkoły zostało laureatami tego konkursu: Magdalena Sikorska z języka polskiego i chemii oraz Dawid Kamecki z biologii, dzięki czemu byli zwolnieni z egzaminu gimnazjalnego. Wszyscy ci uczniowie swoją sumienną i wzorową pracą rozsławili imię naszej szkoły nie tylko w powiecie, lecz także w całym kraju.

Trudno także wymienić wszystkie osiągnięcia sportowe naszych uczniów, gdyż było ich naprawdę wiele. Uczniowie przez wiele lat odnosili liczne sukcesy indywidualnie i zespołowo na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Gabloty, w której umieszczane są trofea sportowe, wręcz pękają w szwach, a absolwenci cenieni są w szkołach średnich w powiecie m. in. za swoje umiejętności siatkarskie i lekkoatletyczne. Z powodu ogromnego zainteresowania sportem naszych wychowanków, szkoła rozpoczęła strategię upowszechniania sportu oraz podnoszenia poziomu sportowego uczniów, poprzez utworzenie oddziałów o profilu sportowym. Z roku na rok zauważyć można było coraz lepsze efekty i coraz wyższe wyniki sportowe naszych uczniów. Motywacją do pracy i treningów sportowych były z pewnością wizyty wybitnych sportowców w szkole: zapaśników Andrzeja Suprona i Ryszarda Wolnego oraz siatkarki Doroty Świeniewicz. Spotkania z czołowymi postaciami ze świata sportu pokazują uczniom, że sport i samodoskonalenie może być wspaniałą drogą do sukcesu. Dodatkową motywacją dla uczniów jest fakt, iż absolwentami naszej szkoły są: Wojciech Łuczak - zaczynający swoją karierę piłkarską w Uczniowskim Klubie Sportowym Pieńsk, oraz Jakub Skadorwa - zaczynający w tym samym klubie, jeszcze jako uczeń naszej szkoły dostał się do znanej w Polsce szkółki siatkarskiej Exact Systems Norwid Czestochowa. Obydwaj nasi absolwenci kontynuują swoją karierę sportową: Wojciech Łuczak obecnie pełni funkcję pomocnika w Łódzkim Klubie Sportowym, a Jakub Skadorwa jest członkiem zespołu siatkarskiego AZS Zielona Góra. Również sekcja zapaśnicza pod opieką trenera pana Pandelego Bagladzisa może pochwalić się wspaniałymi osiągnięciami. Absolwentami naszej szkoły w tej dziedzinie są: Agata Walerzak (złota medalistka Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetek, Mistrzyni Polski Juniorek, w-ce Mistrzyni Polski Seniorek, złota medalistka Pucharu Polski Juniorek, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek oraz reprezentantka kadry narodowej w zapasach), Wojciech Zieziulewicz (złoty medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, złoty medalista Pucharu Polski Juniorów, brązowy medalista Pucharu Polski Seniorów, złoty medalista Mistrzostw Polski Juniorów, srebrny medalista Mistrzostw Europy Juniorów oraz reprezentant kadry Polski w zapasach), Patrycja Tyc (dwukrotna brązowa medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz srebrna medalistka Pucharu Polski Kadetek), Anna Kowalska (brązowa medalistka Pucharu Polski Kadetek oraz srebrna medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), Klaudia Pilipczuk (złota medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, mistrzyni Polski Juniorek i seniorek oraz finalistka V-miejsca W Mistrzostwach Świata Juniorek w zapasach), a także Anna Kaźmierczak (złota medalistka Międzynarodowych Mistrzostw Polski kadetek, srebrna medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz złota medalistka Pucharu Polski Kadetek w zapasach).

W naszej szkole podejmowano również działania wychowawcze i profilaktyczne, mające na celu zapobieganie różnym problemom oraz wrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego tryby życia. Każdego roku organizowano akcję „Trzymaj Formę”, a także dni bez agresji, dni bez uzależnień oraz dni warzywno-owocowe.

Właściwie na każdym polu uczniowie pieńskiego Gimnazjum osiągali sukcesy: konkurs zDolny Ślązak, „Mecze Matematyczne”, konkursy przedmiotowe - to tylko nieliczne konkursy, w których brano udział i osiągano sukcesy. Tradycją już stało się zdobywanie laurów w konkursie „Saga Rodzinna”. Można wymieniać jeszcze wiele, wiele innych konkursów i projektów, w których swą obecność zaznaczyli wychowankowie Gimnazjum w Pieńsku.

W szkole od początku działało również koło teatralne, które niejednokrotnie zachwycało swymi występami na uroczystościach, konkursach i imprezach szkolnych i pozaszkolnych. Wielkie sukcesy odnosiły także dziewczyny śpiewające w zespole wokalnym „Nutki Song”. Niejednokrotnie akcje i imprezy w lokalnym środowisku uatrakcyjniane były występami artystycznymi naszych uczniów. Znakomite talenty uczniów oraz prezentowanie ich na forum publicznym były i są naszą dumą.

Nie można pominąć i nie wspomnieć również o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W czasie istnienia Gimnazjum aż trzynaście razy organizowaliśmy z wielkim rozmachem tę piękną imprezę. W jej organizację włączają się nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku, Szkoła Podstawowa w Dłużynie Dolnej oraz inni ludzie dobrej woli z Pieńska.

W Gimnazjum nauczane od początku były dwa języki obce: język angielski i język niemiecki. Jako szkoła umiemy także wykorzystać nasze położenie geograficzne , co skutkowało owocną współpracą ze szkołami niemieckimi – Anneschule Görlitz, Mittelschule Zodel, Mittelschule Niesky. Dzięki tej współpracy nasi uczniowie mogli doskonalić swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego, uczyć się tolerancji oraz poznawać tradycje sąsiadów zza Nysy Łużyckiej. Wspólne wycieczki, zawody sportowe, imprezy rekreacyjne sprzyjały tym celom.

Ogromnie ważnym wydarzeniem było nadanie szkole imienia. Po wielu konsultacjach ze środowiskiem lokalnym, młodzieżą i gronem pedagogicznym postanowiono, że Gimnazjum w Pieńsku będzie nosić imię lokalnego bohatera, księdza, który w latach 1987-1989 pełnił swą posługę w parafii w Pieńsku, uczył w szkole, stał się wzorem do naśladowania w tym jak wiele oddawał drugiemu człowiekowi. Ojciec Michał Tomaszek wyjechał w kolejnych latach na misję do Peru i tam został bestialsko zamordowany przez ugrupowania antyrządowe. W pamięci wielu pieńszczan pozostał jako człowiek wielkiego serca i to właśnie jego imieniem postanowiono nazwać gimnazjum. Uroczystość Nadania Szkole Imienia odbyła się 4 czerwca 2003 roku i była wielką i podniosłą uroczystością. Obecni na niej byli m. in.: konsul Republiki Peru, Biskup Legnicki i Boliwijski, przedstawiciele lokalnych władz, posłowie, franciszkanie, rodzina ojca Michała Tomaszka oraz mieszkańcy Pieńska.

Przez osiemnaście lat w szkole wykonano wiele remontów. Ogrom pracy pochłonął generalny remont sanitariatów, odnowienie ciągów komunikacyjnych i wszystkich gabinetów, termomodernizacja wraz z nową elewacją całego budynku oraz wymianą wszystkich okien, remont bloku sportowego, remont dachu. Jednak największym projektem było wybudowanie nowej hali widowiskowo-sportowej. 5 października 2007 roku obiekt ten przekazany został do użytku. Powstał on w dużej mierze dzięki środkom pozyskanym w ramach programu „InerregIII”. Jest dumą naszej miejscowości! Hala posiada boisko o wymiarach 44x29,5 metra z możliwością podzielenia na trzy niezależne sektory. Integralną częścią sportową hali jest siłownia, a rekreacyjną ściana wspinaczkowa. Zaplecze socjalne składa się z: 6 szatni, 3 pomieszczeń z natryskami. Lekcje odbywają się jednocześnie na trzech wydzielonych sektorach. Sala wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt renomowanych firm. Gimnazjum na bazie hali jest organizatorem wieli imprez sportowych, również o charakterze międzynarodowym. W roku 2011 na terenie gimnazjum wybudowano także nowoczesny kompleks boisk sportowych.

Szkoła jako placówka, która chętnie stosuje najnowsze technologie informacyjne i metody nauczania, podniosła również standard wyposażenia sal lekcyjnych, poprzez wyposażenie je w laptopy, projektory oraz tablice interaktywne. Dzięki temu na lekcjach stosowane były nie tylko e-podręczniki, lecz także nowoczesny dziennik w postaci elektronicznej. Nowości te oraz ich stosowanie, w znaczny sposób wspierały proces edukacji w szkole.

W roku 2013 - 10 lat po nadaniu imienia szkole w Gimnazjum w Pieńsku uczyło się 350 uczniów i pracowało 39 nauczycieli.

Na przestrzeni osiemnastu lat gimnazjum realizowało wiele projektów edukacyjnych i programów badawczych, starając się przede wszystkim podnosić jakość pracy i poziom nauczania. Wzięliśmy udział w projekcie SUS – Szkoły Uczącej Się, zdobyliśmy zaszczytny tytuł Szkoły z Klasą, braliśmy udział w programie „Bezpieczna szkoła”, programie z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. W roku szkolnym 2017/2018 szkoła wzięła udział w projekcie unijnym „Liczyć, badać, poznać świat - wsparcie szkół w Gminie Pieńsk”. Dzięki temu projektowi przeprowadzano przez cały rok szkolny zajęcia pozalekcyjne i wyrównawcze z przedmiotów egzaminacyjnych, takich jak matematyka, geografia, fizyka, chemia, biologia, czy języki obce. Uczniowie uczęszczający na zajęcia nie tylko pogłębiali swoją wiedzę z tych przedmiotów, lecz także brali udział w licznych wyjazdach do muzeów, czy do parków nauki i techniki. Środki pozyskane z projektu pozwoliły również na wyremontowanie sal do fizyki, biologii i geografii, a także na wyposażenie je w niezbędne pomoce naukowe i materiały do nauczania.

Przez cały okres trwania Gimnazjum systematycznie prowadzono analizę wyników egzaminów zewnętrznych w celu właściwej organizacji procesów dydaktycznych służących podniesieniu efektów kształcenia. W celu wyrównywania szans edukacyjnych organizowano ciekawe zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, wyjazdy do aquaparku, wyjazdy do różnych ośrodków kultury oraz wiele zajęć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania i talenty dzieci.

Wszyscy absolwenci szkoły podejmowali naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, a wielu również kontynuowało naukę na wyższych uczelniach.

W 2017 roku w szkole uczyło się 10 oddziałów gimnazjum, a pracowało z nimi 33 nauczycieli. W tym właśnie roku na skutek kolejnej reformy oświatowej zdecydowano, że nastąpi powrót do starego systemu szkolnictwa, a na bazie gimnazjów powstaną nowe 8-letnie szkoły podstawowe. Decyzją Uchwały nr XXV/121/2017 Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 28 lutego 2017 r. na bazie Gimnazjum powstała Szkoła Podstawowa nr 2, której dyrektorem był w dalszym ciągu mgr Marek Popko. Historia zatoczyła więc koło i po osiemnastu latach istnienia Gimnazjum przystąpiono do tworzenia nowej placówki, a co się z tym wiąże do tworzenia nowych dokumentów i regulaminów szkolnych, oraz przystosowania budynku do nowych wymogów technicznych. Niemalże od podstaw stworzono pomieszczenia i sanitariaty dla oddziału przedszkolnego, a także przystosowano sale dla najmłodszych uczniów klasy pierwszej - zakupiono sprzęt dydaktyczny i nowe meble.

4 września 2017 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek oznajmujący uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w nowej Szkole Podstawowej nr 2. W pierwszym roku działania szkoły utworzony został oddział przedszkolny, klasa pierwsza, w której naukę rozpoczęło 17 uczniów oraz klasa siódma o profilu sportowym, licząca 24 uczniów. W tym samym budynku naukę kontynuowało także sześć oddziałów gimnazjalnych: klasy drugie i trzecie.

Wiele trudu wymagało pogodzenie w pierwszych dniach nauki dwóch różnych specyfik szkolnych w jedną całość. Pierwsze uroczystości, na których występowali zarówno uczniowie najmłodsi, jak i najstarsi były bardzo udane, a to niosło ze sobą nadzieję i niwelowało wszelkie obawy, które powstawały na skutek kolejnej już reformy w szkolnictwie. To wszystko udało jednak dzięki współdziałaniu nauczycieli, pracowników i dyrekcji szkoły. Wykwalifikowana kadra szkoły jest nie tylko pełna zapału, aktywności i kreatywności, lecz także potrafi przekazać swoją wiedzę wychowankom i zaszczepia w nich entuzjazm ciągłego rozwoju. Nauczyciele dbają również stale o swój rozwój, podnosząc swoje kwalifikacje, osiągając kolejne szczeble na drodze pracy nauczyciela.

1 marca 2018 r. uroczyście nadano Szkole Podstawowej nr 2 w Pieńsku sztandar. Sztandar jest dla nas nie tylko symbolem godności i honoru, lecz także ma dla nas znaczenie szczególne. Nadanie szkole imienia Ojca Michała Tomaszka jest dla nas nie tylko powodem do dumy, ale i wielkim wyzwaniem, by kroczyć w imię najwyższych wartości, tradycji i honoru. Jesteśmy pewni, że wspólnie sprostamy temu pięknemu wyzwaniu.

Bez względu na to, pod jaką nazwą występowała na przestrzeni lat nasza placówka - szkoła była i jest otwarta na inicjatywny nauczycieli, uczniów i rodziców. Przez wiele lat istnienia wypracowała swój wewnątrzszkolny system zapewniania wysokiej jakości kształcenia, wychowania i opieki oraz podnosiła standardy bezpieczeństwa. W trosce o bezpieczeństwo uczniów w szkole od 2009 roku zainstalowany jest nowoczesny monitoring.

Uczniowie naszej szkoły czują się w niej bezpieczni, ważni, potrzebni i wartościowi. Szkoła pragnie zapewnić swoim uczniom jak najlepszą opiekę i nadzór nad indywidualnym rozwojem jednostki. Jest ona miejscem kooperacji, ogólnej współpracy i jak najlepszego zrozumienia.

Robimy wszystko, aby oddać naszym uczniom to, co w nas najlepsze. Dbamy o ich rozwój i bezpieczeństwo, bo to jest nasze powołanie i sens życia. Nie spoczniemy nigdy na laurach i ciągle będziemy szukać nowych i dobrych rozwiązań i wyzwań, aby Szkoła Podstawowa nr 2 w Pieńsku była szkołą kształcącą mądrych i roztropnych ludzi.

 

 

Funkcję wicedyrektorów pełnili:

 

2000 - 2009 - Edward Łagowski

2009 - 2017 - Sylwia Skoczylas

2017 - do chwili obecnej - Jolanta Seredyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Ojciec Michał Tomaszek

    Ojciec Michał Tomaszek

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-10-27
Data publikacji:2017-10-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Przekop
Liczba odwiedzin:9203